• :
  • :

Ράλλυ Ντακάρ 2020: 12η Ειδική Διαδρομή Haradh – Qiddiya [VIDEO]

Τρίτος Τίτλος για Sainz – Ο Brabec σπάει το σερί της ΚΤΜ

Ο Carlos Sainz εξασφάλισε τον τρίτο του τίτλο στο Ράλλυ Ντακάρ, το οποίο για το 2020 διοργανώθηκε στη Σαουδική Αραβία για πρώτη φορά. Διάκριση και για τον αναβάτη της Honda, Ricky Brabec, ο οποίος πήρε τη νίκη για την ιαπωνική φίρμα πρώτη φορά από το 1989 και έληξε ταυτόχρονα το 18 ετών σερί της ΚΤΜ στο θεσμό.

Ο δύο φορές πρωταθλητής του WRC και πλέον τρείς φορές νικητής του Ράλλυ Ντακάρ, τερμάτισε έξι λεπτά και 21 δευτερόλεπτα μπροστά από τον υπερασπιστή του τίτλου Nasser Al-Attiyah μετά από 12 δύσκολες Ειδικές Διαδρομές. Εκπροσωπώντας την X-raid Mini στη φετινή διοργάνωση, ο Sainz έχει πλέον κερδίσει τον αγώνα με τρεις διαφορετικούς κατασκευαστές, καθώς πήρε τον τίτλο τόσο με τη Volkswagen το 2010, όσο και με την Peugeot το 2018. Η φετινή νίκη για την X-raid Mini είναι η πρώτη μετά το σερί των ετών 2012-2015 και η πρώτη με αυτοκίνητο το Mini John Cooper Works Buggy που έκανε ντεμπούτο πρόπερσι.

Κερδίζοντας τέσσερεις φορές την πρώτη θέση σε Ειδικές Διασρομές φέτος, ο Sainz, παρέα με το συνοδηγό του, Lucas Cruz, μπήκαν στην τελευταία μέρα του αγώνα με 10 λεπτά προβάδισμα έναντι των Al-Attiyah και Peterhansel. Το δίδυμο δεν απειλήθηκε ποτέ σε όλη τη διάρκεια της τελευταίας Ειδικής, η οποία «μίκρυνε» σε 167 χλμ., διατηρώντας σταθερό ρυθμό και χάνοντας μόλις τέσσερα λεπτά σε σχέση με τον Al-Attiyah.

Ο οδηγό από το Κατάρ, παρά το ότι έχασε τον τίτλο, οδήγησε το Toyota του στη δεύτερη θέση, μπροστά από τον Peterhansel, παίρνοντας παράλληλα το έκτο συνολικά βάθρο του στους τελευταίους επτά αγώνες. Εκκινώντας την τελική Ειδική μόλις έξι δευτερόλεπτα πίσω από τον Γάλλο, ο Al-Attiyah κατάφερε να περάσει μπροστά και να κερδίσει τη νίκη στην τελευταία μέρα του αγώνα, μπαίνοντας ταυτόχρονα δεύτερος στην τελική κατάταξη.

Πίσω από τον Peterhansel, ο οποίος γιόρτασε το 17ο βάθρο του στο Ράλλυ Ντακάρ, ο τοπικός οδηγός Yazeed Al-Rajhi πήρε την καλύτερη θέση του έως τώρα στη διοργάνωση, οδηγώντας το Overdrive Toyota του στην τέταρτη θέση. Οι έτεροι οδηγοί της Toyota Gazoo, Giniel de Villiers και Bernhard ten Brinke κατάφεραν να συμπληρώσουν την τετράδα των Hilux στις πρώτες επτά θέσεις, με τον Orlando Terranova και το X-raid Mini 4×4 του να παίρνουν την έκτη θέση της τελικής κατάταξης.

Hanwei 46h50m24s 3h51m7s

Στις μοτοσυκλέτες, ο Brabec, που στην πέμπτη του συμμετοχή στο Ράλλυ Ντακάρ πέρυσι προηγούταν αλλά αναγκάστηκε να εγκαταλείψει λόγω βλάβης στον κινητήρα, κατάφερε να πάρει την πρωτοπορία της φετινής γενικής κατάταξης μετά τη νίκη του στην τρίτη Ειδική Διαδρομή χωρίς να τη χάσει έκτοτε τερματίζοντας μέσα στην πρώτη πεντάδα σε όλες –εκτός από μία- τις υπόλοιπες ΕΔ.

Αν και διατηρούσε το προβάδισμά του πάντα, η νίκη για τον Brabec δεν ήταν εύκολη την τελευταία μέρα, καθώς πάλεψε για την πρωτιά στη 12η ΕΔ ενάντια στον ομόσταυλό του, Jose Ignacio Cornejo. Τελικά έχασε την πρώτη θέση και αναγκάστηκε να βγει δεύτερος, καταφέρνοντας ωστόσο να εξασφαλίσει τον τίτλο με διαφορά 16 λεπτών και 26 δευτερολέπτων.

Πίσω του στην τελική κατάταξη, ο αναβάτης της Husqvarna, Pablo Quintanilla, πήρε το καλύτερό του αποτέλεσμα έως τώρα στη διοργάνωση με μια δεύτερη θέση στο βάθρο.

Ο Toby Price της ΚΤΜ ήταν τρίτος στην τελική κατάταξη, με τον Αυστραλό μα διατηρεί το ρεκόρ του στην πρώτη τριάδα κάθε χρόνο συμμετοχής του στο Ράλλυ Ντακάρ.