• :
  • :

WRC: 6ος γύρος – Ράλλυ Σαρδηνίας [09 – 11 Οκτωβρίου 2020]

Ο Dani Sordo νικητής στο νησί της Σαρδηνίας!

Εν μέσω πανδημίας και Covid-19, φτάσαμε αισίως στον 6ο γύρο του Πρωταθλήματος. Το ράλλυ Σαρδηνίας, ένας χωμάτινος αγώνας στο πολύ όμορφο νησί της Μεσογείου. Ο αγώνας είχε τρία σκέλη και 16 ειδικές διαδρομές. Νικητής ήταν ο Dani Sordo με Hyundai i20 WRC.

Αν και τρίτος – αναπληρωματικός οδηγός της Hyundai Motorsport, στον δεύτερο του αγώνα για φέτος, κατάφερε και πήρε τη νίκη. Την τρίτη της καριέρας του και την δεύτερη στο νησί της Σαρδηνίας, αφού είχε κερδίσει και πέρσι τον ίδιο αγώνα (η άλλη νίκη του ήταν το 2013 στη Γερμανία με Citroen DS3 WRC).

Οδήγησε πολύ γρήγορα, ειδικά στο πρώτο σκέλος, τέθηκε επικεφαλής από την αρχή και έμεινε εκεί μέχρι το τέλος, κερδίζοντας και πέντε ειδικές διαδρομές. Πίσω του έγινε μεγάλη μάχη, ανάμεσα στον team mate του Thierry Neuville και τον Sebastian Ogier με το Toyota Yaris WRC, που πήραν και τις επόμενες θέσεις του βάθρου.

Καιρό είχαμε να δούμε τέτοιο συναγωνισμό σε αγώνα του WRC. Οδήγησαν και οι δυο, στο όριο, όπως αυτοί ξέρουν καλύτερα, ο Sebastian Ogier μάλιστα κέρδισε και έξι ειδικές, με τον Neuville να κερδίζει δύο και έφθασε να κριθεί η δεύτερη θέση για ένα μόλις δευτερόλεπτο, υπέρ του Thierry Neuville, που το κέρδισε στην τελευταία ειδική του αγώνα.

Γενικά η διαφορά των τριών οδηγών του βάθρου ήταν 6,1 δευτερόλεπτα, η μικρότερη στην ιστορία του Πρωταθλήματος. Με το 1 – 2 που πέτυχε η Hyundai Motorsport πέρασε και στην πρώτη θέση του Πρωταθλήματος Κατασκευαστών με επτά βαθμούς διαφορά από τη δεύτερη Toyota Gazoo Racing.

Πίσω τους τερμάτισε ο Elfyn Evans, με το δεύτερο Toyota Yaris WRC. Δεν μπόρεσε να κινηθεί στους ρυθμούς των πρώτων, αλλά και με την τέταρτη θέση, εξακολουθεί να είναι στην πρώτη θέση στην βαθμολογία των οδηγών, 14 βαθμούς μπροστά από τον ομόσταυλο του Sebastian Ogier που είναι δεύτερος και 24 από τον Neuville που είναι τρίτος (Elfyn Evans 111, Sebastian Ogier 97, Thierry Neuville 87).

Στην πέμπτη θέση τερμάτισε ο Teemu Suninen με Ford Fiesta RS WRC, έχοντας πίσω του τους υπόλοιπους οδηγούς της Hyundai, Ott Tanak και Pierre- Luis Loubet, που τερμάτισαν στην έκτη και έβδομη θέση αντίστοιχα.

Απογοητευτικός ο αγώνας για τον Παγκόσμιο Πρωταθλητή, Ott Tanak, αντιμετώπισε πολλά προβλήματα με τις αναρτήσεις του i20 WRC και το μόνο που κατάφερε, κέρδισε την τελευταία ειδική, παίρνοντας και τους επιπλέον πέντε βαθμούς.

WRC 2

Νικητές στην κατηγορία WRC 2, ήταν οι Σουηδοί Pontus Tidemand – Patrick Barth με Skoda Fabia R5. Οδήγησαν χωρίς υπερβολές, δεν έκαναν κορυφαίους χρόνους, αλλά απέφυγαν τα λάθη και πήραν την πολυπόθητη νίκη, την τρίτη για φέτος, μετά από Μεξικό και Τουρκία, που τους έφερε στην πρώτη θέση της αντίστοιχης βαθμολογίας.

Στην δεύτερη θέση τερμάτισαν οι Ole Veiby – Jonas Andersson με Hyundai i20 R5. Αντιμετώπισαν πολλά μηχανικά προβλήματα, που τους εμπόδισαν να κινηθούν στους ρυθμούς των πρώτων.

Το βάθρο της κατηγορίας συμπλήρωσαν οι Eyvind BrynildsenIlka Minor με ένα ακόμη Skoda Fabia R5, από τα πολλά που συμμετείχαν στον αγώνα. Οι μέχρι πριν τον αγώνα πρωτοπόροι της κατηγορίας Mads OstbergEriksen Torstein, είχαν πρόβλημα στο πρώτο σκέλος με την κίνηση του Citroen C3 R5, αφού χάλασε η τετρακίνηση και έκαναν και τις τέσσερις ειδικές διαδρομές με κίνηση μόνο στους πίσω τροχούς. Στο servicepark, διορθώθηκε η βλάβη των διαφορικών, έβαλαν το «κεφάλι κάτω» και στα επόμενα δυο σκέλη, οδήγησαν όπως αυτοί ξέρουν, κέρδισαν όλες τις υπόλοιπες ειδικές, 12 τον αριθμό και τελικά κατάφεραν να τερματίσουν στην τέταρτη θέση της κατηγορίας.  Με δυο αγώνες να απομένουν για το Πρωτάθλημα αναμένεται μεγάλη «κόντρα». Πρώτος είναι ο Pontus Tidemand με 105 βαθμούς και τον ακολουθεί ο Mads Ostberg με 87 ενώ τρίτος είναι ο Andrien Fourmaux με 66 βαθμούς.

WRC 3

Στην κατηγορία με τους «ιδιώτες», πρώτοι τερμάτισαν οι Jari Huttunen – Mikka Lukka με Hyundai i20 R5. Βέβαια χωρίς να θέλουμε να μειώσουμε τη νίκη τους, πρέπει να σημειώσουμε ότι οι αντίπαλοι τους στον αγώνα Oliver Solberg – Aaron Johnston με Skoda Fabia R5, εκτός από δυο κλαταρισμένα ελαστικά στο πρώτο σκέλος, είχαν και μια έξοδο στην 12η ειδική του αγώνα, όπου και έχασαν πολύτιμο χρόνο. Μπόρεσαν όμως και έφθασαν στο service park, όπου και οι μηχανικοί τους επιδιόρθωσαν το αυτοκίνητο, συνέχισαν στο τρίτο σκέλος και τερμάτισαν στην 6η θέση της κατηγορίας.

Ένα πλήρωμα από τη Πολωνία οι Kajetan KajetanowiczMaciek Szczepaniak με Skoda Fabia R5, τερμάτισαν στη δεύτερη θέση, συνεχίζοντας τα καλά αποτελέσματα και με τους 18 βαθμούς που αποκόμισαν, ανέβηκαν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Τρίτοι τερμάτισαν οι Marco BulaciaDer Ohannesian με Citroen C3 R5. Το πλήρωμα από την Βολιβία είχε έναν άτυχο αγώνα, αφού αντιμετώπισαν πολλά μηχανικά προβλήματα, που τους απομάκρυναν από την κορυφή, ευτυχώς όμως για αυτούς κράτησαν την πρώτη θέση που είχαν στην βαθμολογία για μόλις 2 βαθμούς (Bulacia 70 β. – Huttunen 68 β. – Kajetanowicz 55 β.).

H Pirelli χρησιμοποίησε τις ειδικές διαδρομές του αγώνα, για να κάνει δοκιμές τα καινούργια λάστιχα που κατασκεύασε, για χωμάτινες επιφάνειες για το 2021. Έτσι λοιπόν ένα Citroen C3 WRC εκτελούσε χρέη προπομπού του αγώνα με πλήρωμα τους Peter Solberg – Andreas Mikkelsen. Τα νέα Scorpion, που θα υπάρχουν σε μαλακή, μεσαία και σκληρή γόμα, έδειξαν πολύ καλή συμπεριφορά, κατά τα λεγόμενα του πληρώματος.

Επόμενος αγώνας και προτελευταίος του Πρωταθλήματος για το 2020, το Ypres rally στο Βέλγιο στις 19 – 22 Νοεμβρίου.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ: Jaanus Ree